Blog > Komentarze do wpisu

Powieści historyczne - warto czytać?

powieść historyczna o Katarzynie WielkiejPowieści historyczne większości z nas kojarzą się z lekcjami w szkole, na których analizowane były powieści Sienkiewicza. Cóż, lektury szkolne mają to do siebie, że nawet jeśli są dobre to w młodzieży tworzy się wobec nich jakiś dystans - są bowiem narzucane z góry. I tak niestety często wtłaczamy różne rzeczy w ramy stereotypów i konwencji.

I tak też często jest w przypadku powieści historycznych. Niewielu z nas po nie sięga, większość uważa po prostu za nudne i niezbyt przystające do współczesności. A tak wcale nie jest! Dobre powieści historyczne potrafią fascynować nie mniej niż powieści fantasy, kryminały czy też powieści romansowe (a czasem nawet bardziej!). Historie i przygody rozgrywające się w odległej perspektywie czasowej wciągają swoją egzotyką.

Dobre powieści historyczne niekoniecznie muszą być stworzone przez zawodowych historyków. Owszem, dobrze jest jeśli autor posiada głęboką i dobrze przyswojoną wiedzę historyczną, erudycję i znajomość kontekstów kulturowych, jednak nie jest to warunek konieczny. Dobra powieść historyczna to przede wszystkim przygody oraz postacie bohaterów, którzy wyróżniają się na tle innych.

Oczywiście kontekst epoki i wydarzeń historycznych jest tu niezwykle ważny, jednak powieść historyczna nie musi, a nawet nie powinna być suchym katalogiem faktów, dat i wydarzeń znanych z historii. Powinna mieć coś więcej - fabułę, która łączy postacie i wydarzenia, fabułę, która intryguje i każe nam pochłaniać kolejne strony i kolejne rozdziały. I na szczęście takie powieści historyczne ciągle powstają! Trzeba tylko chcieć je odkryć.środa, 29 października 2014, slowanawiatr

Polecane wpisy